همه چیز در مورد ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی استفاده می شود.
ساندویچ پانل چیست؟
ساندویچ پانل که بعضی اوقات تحت عنوان پنل کامپوزیت و یا پنل های عایق بندی ساختاری نیز شناخته می شوند،‌ در واقع نوعی جایگزین برای آجر و سیمان (مصالح سنتی) است و امروزه بسیاری از مهندسان از این پانل ها برای ساخت ساختمان های خود بهره می گیرند. این پانل ها در واقع شامل 2 لایه از مواد محکم می شود که از یک سمت، فلزی نازک (که عموماً تحت عنوان هسته سبک شناخته می شود) به آن چسبیده شده است. این 3 عنصر با کمک یکدیگر یک مجموعه ساندویچ پانل را شکل می دهند که آن را کامپوزیت می نامیم. در واقع،‌ کنار هم قرار گرفتن این سه عنصر باعث می شود که محصول نهایی ویژگی های بهتری پیدا کرده و همچنین عملکرد بهتری نسبت به زمانی داشته باشد که هرکدام از آن ها به تنهایی مورد استفاده قرار می گرفتند. در حقیقت، اگر به صورت جزئی تری به یک ساندویچ پانل دقت کنید، متوجه خواهید شد که از چند عنصر تهیه می شوند: خود پانل ها، رابط و ارتباط بین آن ها و پیچ و مهره (ابزار صاف نگاه داشتن) و سیستم پشتیبان.

هسته سبک باعث می شود که دو لایه‌ی دیگر در مکان صحیحی قرار بگیرند، مقاومت بیشتری پیدا کنند و به صورت کلی نقش عایق را برای آن ها بازی می کند. این در حالی است که دو روی دیگر ساندویچ پانل طول عمر، استحکام و همچنین مقاومت در برابر آب و هوا و تاثیرات محیطی را برای شما مهیا می کنند.

از ساندویچ پانل به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی استفاده می شود. از این پنل ها در ساخت سقف ها، دیوارها و همچنین پارتیشن های داخلی استفاده می شود. امروزه بسیاری از مهندسان ساختمانی از این پنل ها در ساخت ساختمان های خود استفاده می کنند و از مزایای مختلف آن بهره می جویند؛ مزایایی مانند نصب سریع و آسان، حمل و نقل آسان و محافظت بالا در برابر گرما و سرما. در بخش های دیگر این متن به تفصیل به معرفی مزایای استفاده از پانل ساندویچ خواهیم پرداخت.

تاریخچه و ساخت ساندویچ پانل
استفاده از پنل های کامپوزیتی به سال ها پایش باز می گردد. از سالیان پیش از این پنل ها در ساخت وسایل نقلیه مانند قطار و هواپیما استفاده می شده است. با این حال، ساخت ساندویچ پانل های امروزی به حدود دهه 1930 میلادی باز می گردد. این پانل ها در آزمایشگاه Forest Products مورد بررسی قرار گرفته و توسط شماری از معماران این مجموعه طراحی شد. از آن تاریخ به بعد، ساندویچ پانل ها محبوب تر شدند و این محبوبیت پس از اتمام جنگ جهانی دوم شدت بسیار بیشتری گرفته و مورد توجه عموم قرار گرفت.

ساندویچ پانل های امروزی در اشکال صاف و یا خم دار تولید می شوند و از لحاظ نوع ساختار و همچنین رنگ بندی، ضخامت، جنس لبه ها، نوع پوشش و ... دارای تفاوت ها و ویژگی های مختلفی هستند. انتخاب میان هرکدام از این مدل های مختلف ساندویچ پانل باید بر اساس نیازهای ساختمانی شما صورت بگیرد.کاربردهای ساندویچ پانل
از ساندویچ پنل متناوباً در روکش های بیرونی ساختمان های یک و یا چند طبقه، و یا نماهای بیرونی استفاده می شود که باید در برابر آب و هوا و همچنین باد مقاوم باشند. از این پنل ها همچنین برای ساخت دیوارهای داخلی ساختمان ها، ساخت سقف و یا پارتیشن بندی استفاده می شود. یکی از کاربردهای جالب ساندویچ پنل برای ساخت دیوارهای مقاوم در برابر آتش‌سوزی است؛ چراکه استفاده از این پنل ها با توجه به ویژگی های خاص خود، امکان گسترش آتش سوزی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

این دست ساختمان ها معمولاً از ساندویچ پنل استفاده می کنند:

 ساختمان های صنعتی و خطوط تولید

 ساختمان های موقت

 ساختمان هایی که کاربری انبار دارند

 اتاق های تمیز

 ساختمان های نگهداری محصولات کشاورزی

 مراکز خرید

 ساختمان های مجموعه های ورزشی

 پایانه های حمل و نقل

مزایای استفاده از ساندویچ پانل
قابلیت جابجایی و حمل آسان:

ساندویچ پانل تنها جنسی است که به شما این امکان را می دهد که بخش های مختلف ساختمان را از یکدیگر جدا کرده، آن را مجدداً به شکل دیگری و یا در مکان دیگری بازسازی کنید. از سوی دیگر، از آنجایی که این پنل های وزن بسیار کمی دارند، حمل و نقل و جابجایی آن ها نیز بسیار آسان و ارزان قیمت خواهد بود. هزینه های مربوط به حمل و نقل یک متر مربع ساندویچ پانل حدود 50 برابر ارزان‌تر از هزینه حمل و نقل مقدار سیمان و آجر مورد نیاز برای ساخت این یک متر مربع است.

ساخت و ساز سریع:
از آنجایی که این پنل ها در کارخانه تولید شده و به صورت آماده به ساختمان شما منتقل می شوند، نصب آن ها اصلاً زمان‌بر نخواهد بود. از سوی دیگر، وزن ناچیز این پنل ها باعث می شود تا نصب آن ها هم سریع و هم آسان تر و تمیزتر باشد. از آنجایی که ضخامت این پنل ها بسیار کم است و در مقایسه با دیوارها فضای کمتری را اشغال می کنند، با استفاده از آن ها شاهد افزایش فضای مفید ساختمان خود خواهید بود.
سبک بودن ساخت و ساز:
اگر برای ساخت دیوار و یا سقف ساختمان خود از ساندویچ پانل استفاده کنید، وزن ساختمان شما تا حد بسیار چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. این دیوارها وزن ناچیزی دارند. این در حالی است که ساخت دیوار با استفاده از آجر و سیمان وزن بسیار زیادی را به ساختمان شما تحمیل خواهد کرد.طول عمر بالا:
به صورت متوسط، طول عمر صفحه های ساندویچ پانل نزدیک به 50 سال است. از سوی دیگر، از آنجایی که این پنل ها قابل تعویض بوده و به صورت آماده به فروش می رسند، در صورت آسیب دیدن یکی از این صفحات به آسانی می توانید آن را جدا کرده و یک صفحه جدید جایگزین آن کنید.
انتقال ناچیز گرما:
اگرچه تصور می شود مصالح سنتی و دیوارهای سنتی مقاومت بیشتری در برابر انتقال گرما دارند، ولی جالب است در نظر داشته باشید که یک ساندویچ پنل با ضخامت 10 سانتی متر نیز قادر است همانند دیوارهای سنتی جلوی انتقال گرما را بگیرد.

منبع1

منبع2

منبع3

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت و سئو سایت نمایشگاه مجازی

Copyright © 2015 kabirpanel.com All rights reserved